Skandynawski - Nowodvorski

Skandynawski - Nowodvorski

Kuchnia stanowi ważne miejsce w naszym domu, to właśnie w tym miejscu przygotowywane są posiłki dla rodziny i gości, często też spędzamy w niej czas przy porannej kawie lub czytając prasę. Kuchnie mogą być różne: małe i zamknięte, otwarte i połączone z salonem, większe z jadalnią… Niezależnie od wielkości w każdej z nich warto zwrócić uwagę na rozplanowanie oświetlenia.
Podpowiadamy, w jaki sposób stworzyć przytulną i funkcjonalną kuchnię.

Zaplanuj oświetlenie w kuchni

Bez wątpienia kuchnia to wielofunkcyjna przestrzeń, w której powinno znaleźć się kilka punktów świetlnych. Istotnym aspektem jest wyznaczenie stref użytkowych, do których kolejno wybierzemy lampy. Oświetlenie w kuchni najczęściej dzielimy na trzy rodzaje: centralne, robocze i dekoracyjne.
Do niewielkiej, zamkniętej przestrzeni wybór prawidłowego oświetlenia jest często wyzwaniem.
Za duże oprawy mogą optycznie pomniejszyć i przytłoczyć wnętrze.
Alternatywą dla klasycznych plafonów będą lampy podtynkowe np. te z kolekcji EYE MOD z jednym lub dwoma źródłami światła, umieszczone równomiernie na suficie nie przytłoczą wnętrza, a przy okazji bardzo dobrze oświetlą przestrzeń. Świetnym wyborem będą lampy punktowe EYE TONE oraz POINT TONE, które ciekawie zaprezentują się na suficie pojedynczo, w grupie, jak i w szeregu. W zależności od wyboru koloru, oprawy te wpiszą się w stylistykę kuchni urządzonych w nowoczesnym, skandynawskim, jak i industrialnym stylu. Kiedy nie jesteśmy przekonani do lamp punktowych idealnym rozwiązaniem będą plafony np. z kolekcji PILLS lub ORGANIC. Do wyboru są oprawy z różną ilością źródeł światła, doskonale oświetlą kuchnie o zróżnicowanych wielkościach, a uniwersalna kolorystyka w czerni i bieli będzie dawała wiele możliwości aranżacyjnych.
Kuchnie w starym budownictwie często pozbawione są dostępu do naturalnego źródła światła. W takich wnętrzach polecamy funkcjonalne szynoprzewody PROFILE, pozwalają one na dowolne rozmieszczenie źródeł światła zgodnie z preferencjami domowników. 
Na szynoprzewodach PROFILE możesz montować reflektorki o wybranej mocy świecenia i barwie światła, jak i z pomocą adaptera podpiąć klosze z Systemu Cameleon tworząc spójną aranżację świetlną według indywidualnego pomysłu. System szynoprzewodów Profile to również wielkie możliwości aranżacyjne! Z pomocą specjalnych łączników PROFILE CONNECTOR o różnorodnych kształtach istnieje możliwość łączenia szyn, nie tylko pod kątem prostym, ale również ostrym i rozwartym co umożliwia zaprojektowanie oświetlenia nawet w kuchni na poddaszu.
Profile-Iris-9004-Nowodvorski-Lighting.jpg [279.45 KB]
 Laser-8433-Nowodvorski-Lighting.jpg [403.84 KB]
Bardzo popularnym rozwiązaniem w domach i mieszkaniach jest kuchnia otwarta na salon. Otwarta przestrzeń z pewnością powiększy wnętrze i da nam wiele możliwości aranżacyjnych pod kątem urządzania wnętrza. Jeżeli dysponujemy większą wyspą lub stołem w części jadalnianej, możemy zdecydować się na lampy wiszące. 
Do nowoczesnych, jak i industrialnych kuchni polecamy lampę wiszącą IMBRIA z 4,6 lub 10 źródłami światła lub lampę BATON z 3 lub 4 punktami świetlnymi. Uwagę naszych gości z pewnością będą przykuwać lampy wiszące z kolekcji SPHERE oraz CYLINDER wykonane z transparentnego szkła w różnych kształtach i rozmiarach. Oprawy te dostępne są również w systemie CAMELEON, który umożliwia tworzenie indywidualnych kompozycji świetlnych z poszczególnych elementów.  Nad stołem efektownie zaprezentują się lampy LASER wykonane z mosiądzu lub oprawy w klasycznej bieli i czerni. W kuchni połączonej z salonem ciekawie będą wyglądać lampy z tej samej kolekcji lub w podobnej stylistyce.

Oświetlenie robocze w kuchni

Najwięcej czynności w kuchni wykonujemy przy blacie, wyspie kuchennej, kuchence lub przy zlewie. W związku z powyższym oświetlenie główne warto uzupełnić o lampki punktowe, które precyzyjnie doświetlą blat i ułatwią wykonywanie czynności kuchennych. W strefie roboczej warto zastanowić się nad montażem dodatkowych lamp punktowych. Funkcjonalną propozycją będą punktowe lampki z 2 i 3 źródłami światła z kolekcji EYE TONE. Świetnym rozwiązaniem będą również oprawy z kolekcji DOT z możliwością ustawienia kierunku padania światła. Bezpośrednio nad wyspą kuchenną polecamy umieścić wiszącą lampę PLANT z 4 punktami światła, która dodatkowo może pełnić funkcję praktycznej półki z maksymalnym udźwigiem 7 kg. Warto mieć na uwadze, że oprawa ta nie jest wodoodporna i dobrze jest zrezygnować z umieszczania na niej roślin doniczkowych. Ciekawie za to zaprezentują się na lampie postawione książki kucharskie lub kompozycje ze sztucznych kwiatów czy ozdobnych traw.
 Point-Tone-8224-Nowodvorski-Lighting.jpg [552.87 KB]

 

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Zenith-8006-Nowodvorski-Lighting.jpg [364.05 KB]
 Bardzo często we wnętrzu wystarczy dodać jeden dodatek, który zupełnie odmieni charakter pomieszczenia i nada jemu oryginalny design. Takim elementem może być lampa, która zostanie dopasowana do stylu aranżacyjnego kuchni. Lampy PEAR z jednym i trzema źródłami światła charakteryzują się efektownym szklanym kloszem w kształcie gruszki wpisując się we wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym oraz modern classic. Uwagę naszych gości z pewnością przykuwać będą lampy z kolekcji ZENITH. Stylowe, geometryczne klosze w trzech wersjach kolorystycznych (bieli, czerni i zieleni) i trzech rozmiarach doskonale rozświetlą przestrzeń nad stołem i wpiszą się w nowoczesne aranżacje.
 W bardzo dużej i wysokiej kuchni otwartej na salon, np. w domu jednorodzinnym typu stodoła, czy wysokiej kamienicy ciekawym rozwiązaniem będą oprawy EGG. Klasyczna kolorystyka abażurów kryje w sobie oryginalną fakturę kompozytu złotego wnętrza, dzięki czemu ta kolekcja, to sposób na modny i wyraźny akcent dekoracyjny w kuchni i jadalni.
Niezależenie od wielkości naszej kuchni i stylu, w jakim została urządzona, prawidłowo dobrane oświetlenie pozwoli bezpiecznie wykonywać kuchenne czynności i cieszyć się przyjemną atmosferą podczas spotkań przy stole. Nowoczesne lampy mogą pełnić funkcjonalną dekorację naszego wnetrza oraz podkreślić dominujący styl aranżacyjny.
Wheel-9033-9028-Nowodvorski-Lighting.jpg [508.71 KB]

Autor - Kamila Agejczyk. 

Bądź na bieżąco

Zapoznałem\am się z regulaminem serwisu Nowodvorski Lighting i akceptuję jego postanowienia.

Administratorem danych osobowych udostępnionych przez Panią/Pana w tym formularzu jest NOWODVORSKI LIGHTING SP. Z O.O. z siedzibą w Częstochowie przy ul. Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, XVII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:0000488518, NIP: 9492195881, REGON: 243429077 (dalej „Administrator”).

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat towarów i usług oferowanych przez NOWODVORSKI LIGHTING SP. Z O.O. z siedzibą w Częstochowie przy ul. Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa. 
Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu otrzymanej wiadomości e-mail. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Informacja o prawach i obowiązkach przysługujących w związku z przetwarzaniem danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.


Nowodvorski Lighting sp. z o.o.
Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa
NIP: 5731015208
BDO: 000003031
Sąd Rejonowy w Częstochowie
XVII Wydział Gospodarczy KRS: 0000994571
Kapitał zakładowy (wpłacony): 4 000 000,00 zł