Nowoczesny - Nowodvorski

Nowoczesny - Nowodvorski

Wysokie pomieszczenia kryją w sobie duże możliwości aranżacyjne, jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób je wykorzystać. Dobry projekt oświetlenia sprawi, że nawet przytłaczająca do tej pory przestrzeń stanie się przyjazna i oswojona.

We współczesnym budownictwie mieszkaniowym wysokie sufity to rzadkość. Inaczej jest w przypadku mieszkań w kamienicach, gdzie strop sięga czasem nawet 5 metrów. Architekci projektujący nowoczesne domy coraz częściej planują otwartą na dwie kondygnacje strefę dzienną. W ten sposób powstaje przestronny i jasny salon nierzadko połączony z kuchnią i jadalnią. Reprezentacyjne wnętrze wymaga jednak dobrze przemyślanej aranżacji, aby całość była estetyczna i funkcjonalna.

Jak zaaranżować wysoki salon?

Będąc szczęśliwym posiadaczem wysokiego salonu musimy zastanowić się, jak kreatywnie wykorzystać przestrzeń. W końcu wysoki salon pozwala nam na zastosowanie rozwiązań, które w niskim wnętrzu nie prezentowałyby się dobrze. Wystarczy wspomnieć ciemny kolor oblewający wszystkie ściany w pomieszczeniu – w przestronnej strefie dziennej ciemna barwa nie zaburzy proporcji wnętrza i nie wywoła przytłaczającego efektu.

Jeśli wolimy pozostać przy bieli albo jasnych tonach, wykorzystajmy duże połacie ścian jako galerię obrazów i zdjęć. Pamiętajmy, aby w takim wypadku wieszać dekoracje wyżej, niż na wysokości oczu albo stosować układ dwupoziomowy. Szczególnie dobrze będzie prezentowała się eklektyczna kompozycja z dekoracji w różnych wielkościach i kształtach. Zwolennicy minimalizmu mogą wybrać układ siatki – w takim przypadku sprawdzą się botaniczne albo geometryczne printy utrzymane w tej samej estetyce. Miłośnicy książek mogą pomyśleć o wysokiej biblioteczce, a nawet o zastosowaniu biblioteki z antresolą, na którą prowadzi drabinka. Świetnym pomysłem na wysokie wnętrza są duże lustra. Wzmagają one poczucie przestrzeni, a przy tym efektownie wyłapują refleksy światła. W wysokim i przestronnym salonie możemy śmiało postawić na masywne meble, duże dywany oraz wysokie rośliny doniczkowe. Wszystko to będzie odpowiadało skali pomieszczenia i współgrało z jego proporcjami.

Loft albo nowoczesna stodoła z antresolą

Problem wysokiej przestrzeni może pojawić się również podczas aranżowania loftu albo nowoczesnej stodoły. Oprócz praktycznych trików dotyczących umeblowania i wykończenia wnętrza, warto pomyśleć o zastosowaniu antresoli. Częściowo otwarta przestrzeń pozwala na wprowadzenie praktycznego podziału i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Czasem na budowę antresoli możemy zdecydować się w przypadku mieszkania w kamienicy albo starszym budownictwie o wysokich stropach. W takich przypadkach przestrzeń na antresoli będzie najczęściej niższa niż w pozostałej części wnętrza, dlatego na otwartym półpiętrze warto zaaranżować strefę sypialnianą.

Jak oświetlić strefę dzienną?

Cosmo-Nowodvroski-Lighting.jpg [450.62 KB]
 Ilość światła w pomieszczeniu bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Doskonale, jeśli możemy pozwolić sobie na wysokie okna sięgające sufitu – w ten sposób wprowadzimy do wnętrza dużo naturalnego światła. Jednak nawet wtedy nie zapominajmy o projekcie oświetlenia – w wysokim wnętrzu ma ono jeszcze większe znaczenie. Jego rozmieszczenie, ukierunkowanie oraz barwa sprawią, że będziemy czuć się dobrze. 
W wysokim salonie bez wątpienia dobrze zaprezentuje się duża lampa podłogowa. Postawiona przy sofie będzie doskonałym uzupełnieniem strefy relaksu, a przy tym wyśmienitą dekoracją. W tej roli sprawdzi się lampa ALICE, której abażur zawieszony jest na łukowo wygiętej nodze. Jeśli preferujemy bardziej surowe wnętrza, możemy zdecydować się na model COSMO – miękką tkaninę abażuru zastąpiono tu nowoczesną stalą.
Wysokie wnętrza to nie tylko strefa dzienna – zdarza się, że dysponujemy wysoką klatką schodową albo holem. Tutaj sprawdzą się lampy wiszące, które nie tylko rozświetlą przestrzeń, ale też staną się estetyczną dekoracją. Zarówno ponad schodami, jak i ponad stołem jadalnianym czy strefą relaksu w części dziennej – kompozycja złożona z kilku opraw wiszących jest absolutnym must have.

 

System Cameleon do wysokiego wnętrza

W jaki sposób łatwo i wygodnie zaplanować oświetlenie sufitowe wysokiej przestrzeni?
Doskonałym rozwiązaniem jest system CAMELEON pozwalający na projektowanie spersonalizowanego oświetlenia. To rozwiązanie w pełni konfigurowalne: możemy zdecydować o wyborze każdego z komponentów i dostosować finalny produkt do indywidualnych potrzeb.

Jeśli zależy nam na długiej lampie wiszącej, która będzie odpowiadała proporcjom wysokiego salonu, zastanówmy się nad odpowiednim kształtem kloszy. W systemie CAMELEON możemy wybierać pomiędzy smukłymi i wydłużonymi rurkami (np. CAMELEON LASER, CAMELEON STRAW czy CAMELEON CYLINDER) oraz rozbudowanymi formami przestrzennymi – np. CAMELEON LUKSOR albo CAMELEON GSTAR. W przestronnym wnętrzu świetnie sprawdzi się też kompozycja z optycznie lekkich, szklanych kloszy: CAMELEON SPHERE albo CAMELEON PEAR.

Cameleon-Sphere-Nowodvorski-Lighting.jpg [657.27 KB]

Jak działa system Cameleon?

Stworzenie idealnego oświetlenia z pomocą systemu CAMELEON jest niezwykle łatwe i intuicyjne. Projekt kompozycji rozpoczynamy od wyboru kloszy i opraw, a także wspólnej puszki, do której przymocowane będą wszystkie punkty świetlne. Jedna puszka pozwala na montaż aż 12 różnych opraw. Następnie decydujemy o długości przewodów, z pomocą których stworzymy niepowtarzalną kompozycję skrojoną na miarę. Do przewodów dobieramy odpowiednią liczbę akcesoriów montażowych.

Przewody mogą zostać poprowadzone do dwóch różnych stref pomieszczenia: jedna puszka pozwoli nam jednocześnie zawiesić część opraw ponad stolikiem kawowym, a część ponad kuchennym blatem. Gdy chcemy nadać wnętrzom nieco bardziej surowy charakter, możemy zdecydować się na czarne przewody i elementy montażowe. Jeśli wolimy, aby przewody nie rzucały się w oczy, postawmy na zawiesie w białym kolorze.

Salon w stylu nowoczesnym, klasycznym albo modern glamour - z odpowiednio dobranym oświetleniem każde wysokie wnętrze stanie się wyjątkowe. Przestronny salon udekorowany pięknymi lampami – czy może być coś piękniejszego?

Autor: Wiola Imolczyk, projektantka Nowodvorski Lighting.

Bądź na bieżąco

Zapoznałem\am się z regulaminem serwisu Nowodvorski Lighting i akceptuję jego postanowienia.

Administratorem danych osobowych udostępnionych przez Panią/Pana w tym formularzu jest NOWODVORSKI LIGHTING SP. Z O.O. z siedzibą w Częstochowie przy ul. Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, XVII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:0000488518, NIP: 9492195881, REGON: 243429077 (dalej „Administrator”).

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat towarów i usług oferowanych przez NOWODVORSKI LIGHTING SP. Z O.O. z siedzibą w Częstochowie przy ul. Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa. 
Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu otrzymanej wiadomości e-mail. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Informacja o prawach i obowiązkach przysługujących w związku z przetwarzaniem danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.


Nowodvorski Lighting sp. z o.o.
Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa
NIP: 5731015208
BDO: 000003031
Sąd Rejonowy w Częstochowie
XVII Wydział Gospodarczy KRS: 0000994571
Kapitał zakładowy (wpłacony): 4 000 000,00 zł