Styl nowoczesny niejedno ma imię. Możemy bawić się konwencjami, dodawać coś od siebie tworząc niebanalne aranżacje zgodnie z najnowszymi trendami. Jednak pewne cechy szczególne tej estetyki powinny pozostać niezatarte. O czym należy pamiętać projektując wnętrze w stylu nowoczesnym?
Narodziny stylu nowoczesnego
Historia stylu nowoczesnego sięga ponad 100 lat wstecz. To właśnie wtedy pojawiło się zainteresowanie nowymi materiałami, takimi jak szkło, stal i beton. W tamtym czasie swoje początki miała też filozofia bauhausu odrzucająca wszelką dekoracyjność przedmiotów i przestrzeni. Forma powinna wynikać z funkcji – głosili Hannes Meyer i Ludwig Mies van der Rohe, kolejni dyrektorzy szkoły Bauhaus. I chociaż styl nowoczesny ewoluował na przestrzeni lat, maksyma wielkich mistrzów modernizmu wciąż wybrzmiewa we współczesnych wnętrzach.
Oczywiście wnętrza, które dziś nazywamy nowoczesnymi, różnią się wyraźnie od tych z początku XX wieku. Pewne cechy pozostają niezmienne: proste linie, czyste formy, przejrzysty i klarowny plan przestrzeni, jasno określone funkcje. Geometria i minimalizm sprawiają, że w nowoczesnej przestrzeni czujemy się dobrze. Aranżacje utrzymane w tym stylu są uznawane za uniwersalne i wpisują się w ogólne gusta. Nie oznacza to wcale, że nowoczesne wnętrza muszą być sztampowe. To od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy potencjał ukryty w prostych formach. Mniej znaczy więcej, co doskonale widać w dzisiejszych realizacjach architektonicznych.
Nowocześnie, czyli jak?
Styl nowoczesny kojarzy się nam z ograniczoną paletą kolorów. Ponadczasowy mariaż czerni i bieli dopełniony szarościami i brązami – oto podstawowe barwy, w których nowoczesne wnętrza zawsze dobrze się czują. Jednak pamiętajmy, że wcale nie musimy rezygnować z koloru. Wyważona paleta barw może być uzupełniona o intensywne i soczyste wtrącenia. W nowoczesnych wnętrzach tłem dla kolorystycznych akcentów będzie często śnieżna biel. Na jej tle świetnie zaprezentują się barwne dodatki. Wystarczy wspomnieć prosty klosz lampy ZENITH ubrany w ciemny szafir – nowoczesna oprawa w połączeniu z białymi ścianami będzie doskonałym punktem kolorystycznym całej aranżacji.
Nowoczesny minimalizm
Podstawową zasadą stylu nowoczesnego jest minimalizm. Na tym fundamencie budowane są wnętrza, które cieszą uporządkowaniem i harmonią. Tu każdy mebel i detal pojawiają się w określonym miejscu i celu. Kolejne przedmioty korespondują ze sobą dając efekt spójnej estetyki. Nie trzeba tego rozumieć jako rezygnację z wszystkich elementów wyposażenia, które nie są absolutnie konieczne. Chodzi raczej o pewien umiar – jeśli pozwalamy sobie na większe szaleństwo kolorystyczne, zmniejszmy liczbę uzupełniających aranżację dodatków i dekoracji. Z kolei jeśli chcemy zawiesić na ścianach obrazy, a na półkach ustawić książki, koniecznie wybierzmy meble o prostych bryłach. W ten sposób uda się nam zachować równowagę i uniknąć wrażenia przeładowania wnętrza.
Surowy charakter wnętrza
Jak wspominaliśmy, istnieje szereg odmian stylu nowoczesnego. Mimo tego możemy określić ogólny charakter większości aranżacji utrzymanych w tej estetyce. Jednym z pierwszych skojarzeń będzie surowy charakter wnętrza. Uzyskamy go poprzez geometryzację przestrzeni i obecnych w niej form, a także poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów, jak beton, szkło czy stal. Ciekawym wyborem będą wykończenia z betonu architektonicznego albo posadzka z żywicy epoksydowej. Stalowe elementy stelaży mebli zrobią doskonałe wrażenie. Jednak bez obaw – miłośnicy drewna wcale nie muszą rezygnować z desek na podłodze. Wystarczy wybrać odpowiednie wykończenie drewna, a także jego wybarwienie. Możemy też pomyśleć o drewnianych, ale nowoczesnych dodatkach. Seria lamp SUNSET, SUN, SUNRISE o prostych formach i wykończeniu ze sklejki stanowi doskonały sposób na przemycenie drewna do nawet najbardziej surowych wnętrz.
Oświetlenie nowoczesnego wnętrza
Z uwagi na swój surowy charakter, nowoczesne wnętrza potrzebują odpowiedniego oświetlenia. Takiego, które przełamie lód i podkreśli ludzki wymiar przestrzeni. W nowoczesnych aranżacjach świetnie sprawdzają się szynoprzewody z niewielkimi reflektorkami. Doskonałą propozycją będzie seria oświetlenia liniowego MONO dostępna w różnych wariantach: od tradycyjnych belek montowanych do sufitu, po zlicowane profile instalowane w głębokości sufitu podwieszanego. Uzupełnieniem serii są kinkiety i lampy stojące o bardzo nowoczesnym i prostym designie, w wariantach białym, czarnym lub ze złotymi detalami.
Jeśli szukamy nowoczesnego systemu szynowego, który pozwoli nam stworzyć dowolny układ na suficie, możemy sięgnąć po konfigurowalny PROFILE SYSTEM. Nie zapomnijmy o punktowym oświetleniu ogólnym, do którego posłużą nam lampy takie jak POINT TONE, EYE TONE czy HALO. Minimalistyczne oprawy są ledwo widoczne, a jednocześnie zapewniają odpowiednie doświetlenie przestrzeni.
Jednak w nowoczesnych wnętrzach nie ograniczamy się wyłącznie do oświetlenia „technicznego”. Dekoracyjne światło jest tu szczególnie ważne, bo to ono często pełni rolę jedynej ozdoby pomieszczenia. Minimalistyczny oprawa ORBIT albo intrygująca lampa EGG zawieszone w centralnym punkcie pomieszczenia z pewnością przyciągną uwagę gości. Szukając ozdoby ściennej koniecznie spójrzmy na lampy RING LED Nowoczesne kinkiety umożliwią nam stworzenie ciekawej kompozycji z mniejszych i większych podświetlanych kół.
Projektując nowoczesne wnętrza nie bójmy się eksperymentów. Nic tak nie zabija potencjału aranżowanej przestrzeni jak ścisłe trzymanie się zasad i reguł. Pamiętajmy o umiarze, a później dajmy się ponieść fantazji. To, na czym powinno nam szczególnie zależeć, to stworzenie przestrzeni, w której będziemy czuli się dobrze.
Autor: Wiola Imiolczyk, projektant Nowodvorski Lighting.