Blog inspiracji - Nowodvorski

Blog inspiracji - Nowodvorski

Naturalne barwy, ale w ciemniejszym niż dotychczas wydaniu. Czerpanie z dawnych estetyk, jednak na własnych warunkach. A do tego projektowanie w duchu slow – czyli praktycznie, komfortowo i na dłużej. Co jeszcze zmieni się w naszych domach w kolejnych sezonach? Opowiadamy o trendach wnętrzarskich 2023.

Już od kilku sezonów w naszych wnętrzach obserwujemy wyraźny zwrot w stronę tego, co piękne z natury. Wraz z pandemią ponownie odnaleźliśmy przyjemność w obcowaniu z przyrodą - biophilic design nieprzerwanie rośnie w siłę, a nas urzekają naturalne materiały, barwy i kształty. Jednak design nie wie, co to bezruch i nieustannie się zmienia, a nadejście kolejnego roku zwiastuje nowe trendy.

Surowy i bezkompromisowy minimalizm, który przez lata brylował na salonach, dziś zastępowany jest przez bardziej klasyczne i eleganckie formy. Pod szykowną okrasą kryje się ciepło i domowy komfort. W centrum uwagi pozostaje środowisko, a zarówno projektanci jak i miłośnicy pięknych wnętrz stawiają na przedmioty wykonywane lokalnie i zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Quality, not quantity – oto definicja projektowania w duchu slow.

Kolory na rok 2023

W nadchodzącym roku nasze wnętrza wypełnią się ciepłymi barwami ziemi. Nie zabraknie też miedzi, złota i mosiądzu – nieodzownych towarzyszy eleganckich aranżacji. Jednak proponowane barwy będą ciemniejsze niż dotychczas, bardziej nieoczywiste i głębokie, o czym może świadczyć tegoroczny wybór Color of the Year by Pantone. Barwa wytypowana przez amerykański instytut to Viva Magenta 18-1750, czyli kolor emanujący odwagą i radością, ale też zastanawiający i nieszablonowy. Barwa jest tak samo ciepła, jak i chłodna, zakorzeniona w naturze i wywodząca się z rodziny czerwieni. Viva Magenta sprawdzi się zarówno w roli przykuwającego wzroku akcentu, jak i w śmiałym wydaniu total look.

Art deco i mid-century

Kier-10306-10308-Nowodvorski-Lighting.jpg [396.54 KB]

Wraz odejściem minimalizmu, nastąpił wielki come back stylistyk sprzed lat - jednak zaproponowanych w nowym, świeżym wydaniu. Dziś do terminów art deco czy mid-century śmiało dopisujemy słowo modern, które mieści w sobie wszystkie współczesne adaptacje wnętrzarskie. W naszej stylistycznej mieszance 2023 roku nie zabraknie też odniesień do lat 70., a dokładniej do włoskich czy hiszpańskich apartamentów z tamtych czasów. Takie otwarte podejście do wzornictwa pozwoli nam tworzyć aranżacje znacznie bardziej eklektyczne i wymykające się utartym schematom.

Organiczne formy i naturalne materiały

 Jakiś czas temu zakochaliśmy się w modernistycznych łukach i łagodnych liniach, a nasza miłość trwa nieprzerwanie. Zaokrąglone narożniki sofy, miękkie krzesła i obłości mebli doskonale stroją w dzisiejszych wnętrzach. Pięknym uzupełnieniem są łagodne formy dodatków, takich jak szkło czy ceramika, kamienne albo drewniane dekoracje.

Oprócz nieśmiertelnego drewna w naszych domach i mieszkaniach rozsiądzie się marmur. Do tej pory pojawiał się przede wszystkim w klasycznym wydaniu, ale w 2023 roku w jego miejsce pojawią się kolorystyczne wariacje. Z kolei we wnętrzach w stylu modern glamour wszechobecne będzie szkło dodające blasku i rozświetlające przestrzeń.

 Kymi-B-10571-Kymi-C-10572-Nowodvorski-Lighting.jpg [406.70 KB]

Zdobione ściany

 Rembrant-Led-8167-Nowodvorski-Lighting.jpg [5.62 MB]
 Zainteresowanie klasycznymi formami wyraża się między innymi w umiłowaniu sztukaterii, która powraca na nasze ściany i sufity. Eleganckie, ale też wyważone w swej formie dekoracje decydują o ostatecznym odbiorze wnętrza. Czystą biel zastąpmy jej złamanym odcieniem albo zdecydujmy się na pokrycie gipsu kolorem – w ten sposób dodamy całości współczesnego i modnego sznytu.

Nie bójmy się wzorów – aby wprowadzić je do wnętrza, sięgnijmy po nowoczesne tapety. Duży format i mnogość patternów pozwoli nam na stworzenie kompozycji, która idealnie zagra w naszym pomieszczeniu.

W modnym wnętrzu 2023 roku na ścianie nie zabraknie sztuki – obrazy, grafiki i szkice stanowią wyśmienitą ozdobę. Poprzez zastosowanie odpowiednich opraw ściennych możemy skutecznie wyeksponować dzieła, a przy tym stworzyć kameralną atmosferę. W tej roli dobrze sprawdzi się kinkiet GIOTTO LED albo jego kuzyn – REMBRANT LED. W obu przypadkach klasyczne wzornictwo idzie w parze z mosiężnym wykończeniem. Doskonały efekt świetlny uzyskamy również wykorzystując kinkiet SPIN LED malowany na czarno.

Dekoracyjne lampy

W 2023 roku dekoracyjne oprawy będą wiodły prym w naszych wnętrzach. Sufitowe, podłogowe czy ścienne lampy mają podwójną rolę – z jednej strony mogą być główną ozdobą wnętrza, z drugiej pozwolą nam wykreować przestrzeń, w której panuje nastrojowa atmosfera. Sięgajmy po kultowe modele vintage albo wybierajmy nowe wzornictwo inspirowane dawnymi formami. Cieszące się dużą popularnością mleczne kulki takie jak SNOWBALL albo lakierowane klosze lamp CANDY mogą bez wątpienia zagrać pierwsze skrzypce w naszym wnętrzu.

Wystrój naszych domów i mieszkań to odzwierciedlenie tego, co dzieje się w świecie, w którym żyjemy. Gdy wszystko wokół pędzi, zachwycamy się postępem i nowoczesnością. Kiedy czujemy zagrożenie i niepewność, chcemy uciec w bezpieczną, spokojną przestrzeń. Dziś coraz śmielej patrzymy w przyszłość i uczymy się żyć w nowej rzeczywistości – to również widać we wzornictwie, modzie i sztuce. Pozwólmy, aby odwaga i pewność siebie, które się w nas zrodziły, wypełniły się również w naszych wnętrzach.

Bądź na bieżąco

Zapoznałem\am się z regulaminem serwisu Nowodvorski Lighting i akceptuję jego postanowienia.

Administratorem danych osobowych udostępnionych przez Panią/Pana w tym formularzu jest NOWODVORSKI LIGHTING SP. Z O.O. z siedzibą w Częstochowie przy ul. Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, XVII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:0000488518, NIP: 9492195881, REGON: 243429077 (dalej „Administrator”).

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat towarów i usług oferowanych przez NOWODVORSKI LIGHTING SP. Z O.O. z siedzibą w Częstochowie przy ul. Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa. 
Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu otrzymanej wiadomości e-mail. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Informacja o prawach i obowiązkach przysługujących w związku z przetwarzaniem danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.


Nowodvorski Lighting sp. z o.o.
Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa
NIP: 5731015208
BDO: 000003031
Sąd Rejonowy w Częstochowie
XVII Wydział Gospodarczy KRS: 0000994571
Kapitał zakładowy (wpłacony): 4 000 000,00 zł