Blog inspiracji - Nowodvorski

Blog inspiracji - Nowodvorski

Habitare 2022 to największy event z branży wyposażenia wnętrz, jaki odbywa się w Finlandii. W tym roku Nowodvorski Lighting po raz pierwszy odwiedził Helsinki, aby być częścią wydarzenia promującego dobry design tworzony w zgodzie z filozofią zrównoważonego rozwoju. Jak było? Zobaczcie sami.

Każdy miłośnik dobrego designu pochodzący z Finlandii wie, czym jest Habitare. To największe i najbardziej oczekiwane targi mebli, wzornictwa i wyposażenia wnętrz, jakie odbywają się w tym nordyckim kraju. Po przerwie spowodowanej pandemią Helsinki po raz kolejny przez pięć dni przyjęły rolę północnej stolicy designu. W tym roku wydarzenie odbywało się w dniach 7-11 września w halach targowych Messukeskus zlokalizowanych zaledwie 3 km od ścisłego centrum miasta.

Targi Habitare – must be każdego miłośnika designu

 Habitare-Nowodvorski-Lighting-8.jpg [4.50 MB]
O tym, jak ważnym eventem dla Finów jest Habitare, świadczyła wysoka frekwencja – zarówno wystawców, jak i odbiorców. Wśród wystawców znalazły się wszystkie duże i liczące się firmy z branży, a także niewielkie marki-rzemieślnicy. Nie brakowało też nazwisk wielkich projektantów z całego kraju prezentujących swoje najnowsze dzieła. Targi Habitare dedykowane są nie tylko profesjonalistom działającym w obszarze architektury wnętrz, ale też amatorom pięknych przestrzeni. Dzięki temu na początku września w obrębie Messukeskus spotykali się wszyscy zainteresowani nowinkami ze świata szeroko rozumianego designu.

Habitare 2022 – motyw przewodni: reimagine

W  tym roku organizatorzy targów zaproponowali uczestnikom udział we wspólnej refleksji na temat tego, jak będzie wyglądała przyszłość projektowania. Hasło reimagine miało być impulsem do ponownego zbudowania obrazu świata, w którym przyjdzie nam żyć w nadchodzących latach. W dobie zmian klimatycznych i narastających problemów związanych z pozyskiwaniem surowców wszyscy już wiemy, jak istotne są nasze wybory – zarówno w roli twórców, jak i w roli konsumentów. Jako projektanci decydujemy o tym, czym wypełnią się sklepowe półki, kształtujemy gusta rynku. Z kolei jako odbiorcy opowiadamy się po jednej ze stron: przedmiotów trwałych i ponadczasowych albo tych, które po kilku miesiącach zastąpimy nowymi.
Postęp nie toleruje kroku wstecz. Nie wyrzekniemy się komfortu, wolności wyboru i mnogości możliwości. Jednak możemy zatrzymać się na moment i spróbować wyobrazić sobie, w jakim świecie chcielibyśmy żyć w przyszłości. Stworzenie zupełnie nowych nawyków i przearanżowanie dotychczasowego sposobu życia poprowadzi nas w kierunku, który sami sobie wyznaczymy. Reimagine to hasło nawołujące do innowacyjnego myślenia zgodnego ze zrównoważonym rozwojem. Niech w naszym słowniku „wymianę” zastąpi słowo „regeneracja”.
Habitare-Nowodvorski-Lighting-21.jpg [5.75 MB]

Fiński design: harmonia i naturalne materiały

Habitare-Nowodvorski-Lighting-25.jpg [7.10 MB]
 Wzornictwo, które mogliśmy oglądać podczas targów w Helsinkach, dobrze wyrażało myśl przewodnią wydarzenia. Fiński design wykorzystuje solidnej jakości materiały takie jak drewno czy stal. Dzięki temu produkty są trwałe i służą nam przez długie lata. Cechą charakterystyczną skandynawskich produktów jest też minimalistyczny i nowoczesny look, który nadaje przedmiotom ponadczasowego charakteru.
Lampy Nowodvorski doskonale korespondowały z fińskim designem prezentowanym na innych stoiskach. Proste formy, uniwersalna kolorystyka i najwyższej klasy materiały zostały docenione przez odwiedzających. Łagodne i przyjemne światło emitowane przez oprawy budowało kameralne sceny oświetleniowe i zwracało uwagę.

Nowości w ofercie Nowodvorski Lighting

 Udział w targach Habitare jak zwykle stanowił dla nas pretekst do zaprezentowania odbiorcom nowości. Jednym z nich była lampa Snowball, czyli mleczna kulka zawieszona na przewodzie dostępna w dwóch rozmiarach. Kompozycja 10 kulek zawieszonych z wykorzystaniem podsufitki Canopy A z systemu Cameleon skradła serca zwiedzających. Wzrok przyciągała też seria kinkietów Sunset tworzących łagodną łunę na ścianie strefy wypoczynkowej.
W Helsinkach mogliśmy po raz pierwszy zaprezentować nowe kolory malowania naszych opraw. W ofercie pojawiły się złoto, czekolada i miedź. Dwie pierwsze barwy zaprezentowano w wykończeniu kloszów lampy Laser – różnej długości smukłe rury zawisły ponad stolikiem kawowym. Z kolei wszystkie trzy kolory można było zobaczyć zestawione razem dzięki nowym oprawom Candy.
 Habitare-Nowodvorski-Lighting-design.jpg [742.46 KB]

Habitare 2022 – podsumowanie

 Habitare-Nowodvorski-Lighting-3.jpg [3.95 MB]
 Chociaż w tym roku odwiedziliśmy targi w Helsinki po raz pierwszy, bez wątpienia nie będzie to nasza ostatnia wizyta na Habitare. To ważne lokalnie wydarzenie okazało się doskonałą okazją do spotkania z fińskimi odbiorcami oraz firmami, a także sposobnością lepszego poznania tamtejszych gustów i oczekiwań. Duże zainteresowanie ofertą Nowodvorski Lighting było wyrazem uznania dla naszej pracy jako projektantów – cieszymy się, że nasze produkty doceniane są przez odbiorców, dla których  znaczenie ma zarówno estetyka, jak i jakość oraz troska o środowisko naturalne. Nie możemy doczekać się ponownych odwiedzin Helsinek, miasta zbudowanego na dobrym i trwałym designie.

Autor: Wiola Imiolczyk, projektant Nowodvorski Lighting. 

Bądź na bieżąco

Zapoznałem\am się z regulaminem serwisu Nowodvorski Lighting i akceptuję jego postanowienia.

Administratorem danych osobowych udostępnionych przez Panią/Pana w tym formularzu jest NOWODVORSKI LIGHTING SP. Z O.O. z siedzibą w Częstochowie przy ul. Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa, zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Częstochowie, XVII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS:0000488518, NIP: 9492195881, REGON: 243429077 (dalej „Administrator”).

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail na temat towarów i usług oferowanych przez NOWODVORSKI LIGHTING SP. Z O.O. z siedzibą w Częstochowie przy ul. Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa. 
Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu otrzymanej wiadomości e-mail. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Informacja o prawach i obowiązkach przysługujących w związku z przetwarzaniem danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.


Nowodvorski Lighting sp. z o.o.
Bojemskiego 11, 42-202 Częstochowa
NIP: 5731015208
BDO: 000003031
Sąd Rejonowy w Częstochowie
XVII Wydział Gospodarczy KRS: 0000994571
Kapitał zakładowy (wpłacony): 4 000 000,00 zł